Oppstart av et spennende samarbeid mellom JA-YE Europe (Ungt Entreprenørskap) og ExxonMobil med fokus på matematikk, naturfag og teknologi i videregående skole

Sci-Tech Challenge arrangementet Stavanger Det aller første Sci-Tech Challenge arrangementet ble avviklet i Stavanger i mars. 25 elever fra Norge, Nederland og Tyskland deltok.

Ungt Entreprenørskap, gjennom Junior Achievement-Young Enterprise (JA-YE) Europa har startet et treårig 'Sci-Tech Challenge' samarbeid med ExxonMobil. ExxonMobil er inne i prosjektet med € 500,000. Prosjektet har som mål å motivere elever i alderen 15 -18 år til å velge utdanning og karrierer innen matte, naturfag og teknologi. Prosjektet skal bidra til å øke elevenes bevissthet om hvorfor ferdigheter innen matematikk, naturfag og teknologi er viktig og hvordan denne kompetansen sammen med entreprenør-ferdigheter kan brukes for å løse morgendagens utfordringer.

Elever fra Norge, Tyskland og Nederland er med i oppstarten av prosjektet. De får tilgang til ExxonMobils interaktive pedagogiske nettmateriell og kan teste sin kunnskap gjennom Sci-Tec Challenge Quiz. De får også anledning til å være med på lokale møter hvor de beste elevene fra hvert land samles til en europeisk camp, Sci-Tech Challenge. Gjennom disse aktivitetene vil elevene møte gode rollemodeller innen realfag og teknologi fra ExxonMobile når de stiller sine medarbeidere til disposisjon til klassebesøk og som veiledere og på campene.

I mars 2010 arrangerte Ungt Entreprenørskap og ExxonMobil det aller første Sci-Tech Challenge arrangementet i Stavanger. 25 elever fra Norge, Nederland og Tyskland deltok. Elevene fikk i oppdrag å komme opp med en løsning som skulle forbedre energieffektiviteten i morgendagens byer. Elevene arbeidet i grupper på tvers av nasjonaliteter. Gruppene kom opp med ulike spennende og nytenkende idéer. Veiledere fra ExxonMobil bistod gruppene med sin realfaglig kompetanse i prosessen fra idé til mulig løsning.

Eleven Amelie Solberg sier om Sci-Tech Challenge i Stavanger:: "Denne muligheten har vært fantastisk for meg, fordi det gav med bedre innsikt i ulike karrieremuligheter innefor realfag . Det ga meg informasjon og innsikt som gjør at jeg tenker meg en framtidig utdanning innen fysikk eller kjemi. "

Prosjektet skal utvides til å omfatte ni land. Ved prosjektslutt skal 10 000 elever ha deltatt i prosjektet med støtte fra 360 lærere og veiledere fra næringslivet.

"Det er behov for programmer som stimulerer elever til å tenke annerledes om fremtiden”, sier Caroline Jenner, daglig leder i JA-YE Europe. "Unge mennesker skjønner ofte ikke hvilke karrieremuligheter som er tilgjengelige for dem. Ved å kombinere entreprenør-ferdigheter med matematikk, naturfag og teknologi åpner vi mange nye dører for elevene. Gjennom Sci-Tech Challenge møter de interessante fagfolk og opplever på egen hånd hvordan de selv kan løse problemer og utvikle sine idéer i en kontekst tilpasset virkeligheten. "

ExxonMobils administrerende direktør i Norge, Lee Tillman, sa: ”Muligheten for å ivareta verdens energibehov i fremtiden, samt håndteringen av risiki knyttet til klimaendringer, avhenger av neste generasjons vitenskapsmenn og ingeniører. Det vil være deres innovative evner som vil gi løsningene på disse og andre globale utfordringer i de neste tiårene. Jeg er glad for at ExxonMobil investerer i fremtiden gjennom å knytte studenter sammen med teknisk ekspertise på en praktisk måte slik at de forstår hvor viktig matematikk, realfag og teknologi er, samt hvilke  karrieremuligheter som disse fagene gir. I Norge ser vi fram til å samarbeide med YA-YE angående dette viktige initiativet.”

På pressekonferansen i Brussel uttalte, Robert Lanyon, leder av Corporate Citizenship & Community Investments ExxonMobil: "Gjennom vår investering i dette prosjektet, ønsker ExxonMobil å hjelpe elevene til å forstå viktigheten av at kompetanse innen matematikk, naturfag og teknologi er nødvendig for å møte samfunnets utfordringer i framtiden. Det er helt nødvendig at vi klarer å vekke elevers interesse for karrierer innen forskning, ingeniør  og teknologiområdet, slik at vi sikrer tilgangen på fagpersoner i fremtiden. "

Bakgrunnsinformasjon:

JA-YE Europe (www.ja-ye.org) er Europas største leverandør av programmer innen entreprenørskap i utdanning. I 2009 var 3.1 millioner elever og studenter i 38 land involvert i ulike programmer. Aktiviteten er finansiert av myndigheter, bedrifter, institusjoner, stiftelser og enkeltpersoner. JA-YE kobler offentlig og privat sektor sammen for å gi elever og studenter i grunnskole, videregående skole og universitet/høyskole tilbud om utdanningsprogrammer som skal lære dem om entreprenørskap, næringsliv og økonomi på en praktisk måte. Programmet ”Ungdomsbedrift” (Company Programme) er anerkjent av European Commission Enterprise Directorate General som ‘Best Practice in Entrepreneurship Education’. JA-YE Europe er det europeiske hovedkvarter for JA-YE Worldwide.

ExxonMobil (www.exxonmobil.com) er verdens største børsnoterte internasjonale olje- og gasselskap, og det leverer energi som bidrar til å understøtte voksende økonomier, og forbedre levestandarden rundt om i verden. ExxonMobil opererer fasiliteter og markedsfører produkter over hele verden, og leter etter olje og naturgass på seks kontinenter. Oppstrøm, Nedstrøm, Kjemi og Teknologi er de grunnleggende operative pillarene som ExxonMobil fokuserer på.

Pressekontakter:

Kristin F. Kragseth
Direktør for Informasjons og Myndighetskontakt
Telefon:  95116199 / 51 606326

eller

Penny Perry
JA-YE Europe
M: +41 (0)79 368 9761
penny@ja-ye.org